Gün’ün Hikayesi

Le Guin’in dediği gibi “Dünyaya orman denir”.

Sonsuz bir orman olan Çamlıhemşin bu hikayenin büyük bir kısmını oluşturuyor.

Hemşinlilerin pastacılıkla tanışma hikayeleri 19. Yüzyılın başlarında ekonomik sebeplerden dolayı Rusya, Polonya ve Avrupa’nın bazı bölgelerine gurbete gitmeleri ile başladı. Mesleği öğrendikten sonra bir kısmı gittikleri yerlerde, bir kısmı da ülkelerine dönüp büyük şehirlerde çok iyi pastaneler ve fırınlar açtılar. Benim hikayemin çıkış noktası da dedelerimin miras bıraktığı fırıncılık ve pastacılığı, baba mesleğim değirmencilikle bütünleştirdiğim Gün’ün doğumu ile başladı.

1948 yılından bu yana üretim yapan Yeni Un fabrikamızda yıllardır iyi dostluklar kurduğumuz çiftçilerimizi destekleyerek, ata mesleğimiz değirmen, ekmek ve pastacılığı Gün’ün mutfağında birleştiriyoruz.

Buğday tohumunun toprağa ekildiği günden hasatına, değirmende öğütülüp su ve ekşi maya ile yoğurulmasına, sofralarınıza konuk olmadan taş tabanlı fırınımızda ekmek oluşuna kadar ki her aşamada var olmak bizler için büyük bir duygu…

Ata tohumu buğdaylarımızın yanı sıra, zirai ilaç kullanmayan yerel çiftçilerimizi destekleyerek, toplum sağlığına faydalı üretim yapmak ve her daim çiftçileri destekleyerek iyi tarımın yaygınlaşmasını sağlamak en büyük mutluluğumuz.

Toprak ana var oldukça ve biz ürettiğimiz sürece güzelleşeceğiz.

Sevgiler,